PROFORMA KURSUS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU BERBANTUKAN KOMPUTER (BMM3105)
http://www.scribd.com/cekgu%20pea/d/53185920-Pro-Forma-Kursus
Thursday, 16 February 2012
KSSR
RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran
|
:
Bahasa Melayu Tahun 1
|
Kelas
|
:
1 Bestari
|
Tarikh
|
:
6 Julai 2012
|
Tema
|
: Kebersihan dan Kesihatan
|
Tema
|
: Rumah Bersih
|
Masa
|
:
9 hingga 10 pagi
|
Standard
Kandungan
Standard
Pembelajaran
|
: 3.3
Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul
: 3.3.3
Membina dan menulis frasa dengan betul
|
Objektif Pembelajaran
|
: Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran, murid dapat;
i.
Murid dapat melengkapkan tiga frasa berdasarkan
gambar yang diberikan.
ii.
Murid dapat membina dan menulis tiga frasa
berdasarkan dua perkataan yang diberikan.
|
Ilmu
|
: Pendidikan Muzik dan
Pendidikan Seni
|
Nilai
|
: Teliti, kerjasama dan
berusaha
|
Elemen Nilai Tambah (ENT)
|
: Kecerdasan
Pelbagai : Muzik, Kinestetik, Interpersonal, Linguistik, Ruang-visual
Kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif (KBKK)
Pembelajaran Masteri
|
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
|
: Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
|
Pengetahuan sedia ada
|
: Murid
pernah mendengar perkataan-perkataan yang digunakan dalam bahan pembelajaran
|
Sistem bahasa
|
: Kosa
kata : aedes, tempayan, plastik, kosong
Tatabahasa : Morfologi |
Bahan Bantu Belajar
|
: LCD,
komputer, pembesar suara, slaid powerpoint, kad perkataan, kertas lukisan dan
lembaran kerja
|
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran
|
: Murid dapat memberikan respon dengan membina dan
menulis frasa berdasarkan aktiviti yang dijalankan
|
LANGKAH/
MASA
|
KANDUNGAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Nyanyian
beramai-ramai lagu ‘Saya suka hati’
|
1. Murid-murid diperdengarkan lagu ’Saya suka hati’ dan
dikehendaki menyanyikan lagu tersebut sambil menggerakkan badan mengikut
rentak lagu tersebut.
2. Guru menyatakan kepada murid-murid bahawa untuk
mendapatkan badan yang sihat dan hati yang gembira, kita perlu menjaga
kebersihan.
|
Lagu ’Saya suka
hati’, komputer dan pembesar suara
Kecerdasan
pelbagai - kinestetik
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Tayangan klip
video ’Bersama mencegah aedes’
Tayangan slaid
powerpoint berkaitan aktiviti membina frasa
|
1. Murid-murid
dikehendaki meneliti klip video yang ditayangkan.
2. Guru
menyatakan kepada murid bahawa aedes boleh mengakibatkan wabak demam denggi
dan bagi mengelakkannya, kebersihan rumah perlu dijaga.
3. Berdasarkan
klip video yang ditayangkan,
murid-murid dikehendaki membina frasa berdasarkan gambar yang
dipaparkan dalam slaid powerpoint.
|
Bahan bantu
belajar – klip video ’Bersama mencegah aedes, slaid powerpoint latihan
membina frasa, LCD, komputer dan pembesar suara
Kecerdasan
pelbagai – linguistik
KBKK
Pentaksiran
melalui pemerhatian
|
Langkah 2
(15 minit)
|
Aktiviti
berkumpulan
|
1. Murid dibahagikan
kepada empat kumpulan dan setiap kumpulan diedarkan dengan sekeping kad
perkataan yang mengandungi satu frasa.
- pasu bunga
- halaman rumah
- kolam mandi
- bekas makanan
2. Setiap
kumpulan diedarkan dengan sehelai kertas lukisan dan mereka diminta untuk
melukis gambar bagi frasa yang terdapat dalam kad perkataan tersebut.
3. Murid-murid
juga dikehendaki membina dan menuliskan lima frasa dengan menggunakan
perkataan-perkataan daripada frasa yang terdapat daripada kad perkataan itu
tadi.
|
TMK
Bahan bantu
belajar – klip video, kad perkataan dan kertas lukisan
Kecerdasan
pelbagai – ruang visual, linguistik, kinestetik, interpersonal
KBKK
Pentaksiran
melalui pemerhatian
|
Langkah 3
( 15 minit)
|
Frasa berangkai
|
1. Kad perkataan
yang digunakan dalam langkah 2 tadi dilekatkan di papan tulis oleh setiap
wakil kumpulan.
2. Berdasarkan
kad perkataan tersebut, setiap kumpulan perlu menghantar wakil bagi membina
dan menulis frasa dengan menggunakan perkataan terakhir frasa sebelumnya.
Contoh :
kolam mandi
mandi kolam kolam ikan ikan
emas
3. Murid-murid menuliskan semula frasa-frasa tersebut ke
dalam buku tulis.
|
Bahan bantu
belajar – kad perkataan
Kecerdasan
pelbagai – interpersonal, kinestetik, linguistik
KBKK
Pentaksiran melalui
pemerhatian
|
Langkah 4
(10 minit)
|
Pentaksiran
|
1. Penilaian oleh
guru berdasarkan aktiviti-aktiviti yang dijalankan
|
Pemerhatian
|
Pengayaan
|
1. Murid
dikehendaki membina dan menulis frasa berdasarkan lembaran kerja diberikan.
|
Bahan bantu
belajar - Lembaran Kerja
|
|
Pemulihan
|
1. Murid dibimbing
oleh guru membina dan menulis frasa berdasarkan slaid powerpoint yang
digunakan dalam langkah 1.
|
Bahan bantu
belajar – slaid powerpoint, LCD
|
|
Penutup
(5 minit)
|
Kognitif : Kebersihan kawasan
persekitaran rumah
Sosial : Lagu ‘Saya
suka hati’
|
1. Guru
menjelaskan kepada murid kepentingan menjaga kebersihan kawasan persekitaran
rumah.
2. Lagu ’Saya
suka hati’ dimainkan dan murid-murid dikehendaki menyanyikan lagu tersebut
beramai-ramai.
|
Kecerdasan
pelbagai – muzik, kinestetik
Bahan bantu
belajar - lagu ’Saya suka hati’,
komputer dan pembesar suara
|
Refleksi
Kekuatan
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kelemahan
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Cadangan penambahbaikan
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lirik lagu ‘Saya suka hati’
Bertepuk tangan lala
Bertepuk tangan lala
Bertepuk tangan lala
Saya suka hati
Hentaklah kaki lala
Hentaklah kaki lala
Hentaklah kaki lala
Saya suka hati
Petik jari begini
Petik jari begini
Petik jari begini
Saya suka hati
(ulang
semula sekali)
|
Kad perkataan
(bukan ukuran sebenar)
pasu
bunga
|
halaman
rumah
|
kolam
mandi
|
bekas
makanan
|
LEMBARAN KERJA – PENGAYAAAN
Cari perkataan tersembunyi
dalam kotak perkataan bagi melengkapkan frasa di bawah.
1. pencuci _________________
|
5. salur
_________________
|
2. mengelap _________________
|
6. _________________ aedes
|
3. mangkuk _________________
|
7. air ____________________
|
4. _________________ simbah
|
8. sampah _______________
|
Bulatkan perkataan
tersembunyi
b
|
b
|
a
|
r
|
u
|
m
|
p
|
h
|
n
|
y
|
a
|
m
|
u
|
k
|
y
|
e
|
a
|
i
|
r
|
l
|
f
|
t
|
a
|
p
|
u
|
s
|
t
|
e
|
h
|
m
|
r
|
l
|
o
|
s
|
a
|
r
|
i
|
m
|
d
|
f
|
t
|
f
|
m
|
o
|
g
|
y
|
k
|
m
|
c
|
r
|
l
|
a
|
n
|
t
|
a
|
i
|
v
|
a
|
j
|
b
|
s
|
a
|
r
|
a
|
p
|
w
|
c
|
r
|
a
|
x
|
n
|
h
|
k
|
k
|
e
|
a
|
u
|
t
|
a
|
m
|
a
|
n
|
c
|
k
|
o
|
g
|
i
|
l
|
a
|
r
|
w
|
u
|
a
|
v
|
a
|
h
|
o
|
c
|
u
|
v
|
k
|
j
|
g
|
b
|
t
|
a
|
v
|
n
|
d
|
n
|
q
|
r
|
s
|
t
|
w
|
a
|
a
|
f
|
n
|
a
|
h
|
a
|
d
|
i
|
a
|
h
|
a
|
l
|
o
|
k
|
p
|
u
|
y
|
o
|
k
|
x
|
m
|
a
|
d
|
i
|
n
|
x
|
z
|
i
|
f
|
e
|
r
|
s
|
v
|
u
|
s
|
o
|
s
|
u
|
n
|
a
|
t
|
z
|
a
|
l
|
i
|
h
|
e
|
n
|
n
|
s
|
y
|
g
|
k
|
x
|
w
|
p
|
a
|
m
|
c
|
i
|
n
|
t
|
f
|
g
|
Subscribe to:
Posts (Atom)