DI SINI BERMULA

Thursday, 16 February 2012

KSSR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU

Mata Pelajaran                              
: Bahasa Melayu Tahun 1

Kelas                             
: 1 Bestari

Tarikh                            
: 6 Julai 2012

Tema                   
: Kebersihan dan Kesihatan

Tema  
: Rumah Bersih

Masa                              
: 9 hingga 10 pagi

Standard Kandungan  


Standard Pembelajaran
: 3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul

: 3.3.3 Membina dan menulis frasa dengan betul

Objektif Pembelajaran 
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
i.      Murid dapat melengkapkan tiga frasa berdasarkan gambar yang diberikan.
ii.    Murid dapat membina dan menulis tiga frasa berdasarkan dua perkataan yang diberikan.

Ilmu
: Pendidikan Muzik dan Pendidikan Seni
 
Nilai
: Teliti, kerjasama dan berusaha

Elemen Nilai Tambah (ENT)                             
: Kecerdasan Pelbagai : Muzik, Kinestetik, Interpersonal, Linguistik, Ruang-visual
  
  Kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif (KBKK)
  
  Pembelajaran Masteri

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)          
: Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)

Pengetahuan sedia           ada                                 
: Murid pernah mendengar perkataan-perkataan yang digunakan dalam bahan pembelajaran

Sistem bahasa              
: Kosa kata    : aedes, tempayan, plastik, kosong
  Tatabahasa : Morfologi

Bahan Bantu Belajar    
: LCD, komputer, pembesar suara, slaid powerpoint, kad perkataan, kertas lukisan dan lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran        
: Murid dapat memberikan respon dengan membina dan menulis frasa berdasarkan aktiviti yang dijalankan   



LANGKAH/
MASA
KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
 Nyanyian beramai-ramai lagu ‘Saya suka hati’
1.    Murid-murid diperdengarkan lagu ’Saya suka hati’ dan dikehendaki menyanyikan lagu tersebut sambil menggerakkan badan mengikut rentak lagu tersebut.
2.    Guru menyatakan kepada murid-murid bahawa untuk mendapatkan badan yang sihat dan hati yang gembira, kita perlu menjaga kebersihan.

Lagu ’Saya suka hati’, komputer dan pembesar suara


Kecerdasan pelbagai - kinestetik
Langkah 1
(10 minit)
Tayangan klip video  ’Bersama mencegah aedes’

Tayangan slaid powerpoint berkaitan aktiviti membina frasa

1. Murid-murid dikehendaki meneliti klip video yang ditayangkan.
2. Guru menyatakan kepada murid bahawa aedes boleh mengakibatkan wabak demam denggi dan bagi mengelakkannya, kebersihan rumah perlu dijaga.
3. Berdasarkan klip video yang ditayangkan,  murid-murid dikehendaki membina frasa berdasarkan gambar yang dipaparkan dalam slaid powerpoint.

Bahan bantu belajar – klip video ’Bersama mencegah aedes, slaid powerpoint latihan membina frasa, LCD, komputer dan pembesar suara

Kecerdasan pelbagai – linguistik

KBKK

Pentaksiran melalui pemerhatian
Langkah 2
(15 minit)
Aktiviti berkumpulan
1. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan dan setiap kumpulan diedarkan dengan sekeping kad perkataan yang mengandungi satu frasa.
- pasu bunga
- halaman rumah
- kolam mandi
- bekas makanan

2. Setiap kumpulan diedarkan dengan sehelai kertas lukisan dan mereka diminta untuk melukis gambar bagi frasa yang terdapat dalam kad perkataan tersebut.
3. Murid-murid juga dikehendaki membina dan menuliskan lima frasa dengan menggunakan perkataan-perkataan daripada frasa yang terdapat daripada kad perkataan itu tadi.

TMK

Bahan bantu belajar – klip video, kad perkataan dan kertas lukisan

Kecerdasan pelbagai – ruang visual, linguistik, kinestetik, interpersonal

KBKK

Pentaksiran melalui pemerhatian
Langkah 3
( 15 minit)
Frasa berangkai
1. Kad perkataan yang digunakan dalam langkah 2 tadi dilekatkan di papan tulis oleh setiap wakil kumpulan.
2. Berdasarkan kad perkataan tersebut, setiap kumpulan perlu menghantar wakil bagi membina dan menulis frasa dengan menggunakan perkataan terakhir frasa sebelumnya.
Contoh :
kolam mandi
mandi kolam                                    kolam ikan                                           ikan emas

3.    Murid-murid menuliskan semula frasa-frasa tersebut ke dalam buku tulis.

Bahan bantu belajar – kad perkataan

Kecerdasan pelbagai – interpersonal, kinestetik, linguistik

KBKK

Pentaksiran melalui pemerhatian
 Langkah 4
(10 minit)
Pentaksiran
1. Penilaian oleh guru berdasarkan aktiviti-aktiviti yang dijalankan

Pemerhatian
Pengayaan

1. Murid dikehendaki membina dan menulis frasa berdasarkan lembaran kerja diberikan.

Bahan bantu belajar - Lembaran Kerja
Pemulihan

1. Murid dibimbing oleh guru membina dan menulis frasa berdasarkan slaid powerpoint yang digunakan dalam langkah 1.

Bahan bantu belajar – slaid powerpoint, LCD
Penutup
(5 minit)
Kognitif : Kebersihan kawasan persekitaran rumah
Sosial : Lagu ‘Saya suka hati’

1. Guru menjelaskan kepada murid kepentingan menjaga kebersihan kawasan persekitaran rumah.
2. Lagu ’Saya suka hati’ dimainkan dan murid-murid dikehendaki menyanyikan lagu tersebut beramai-ramai.

Kecerdasan pelbagai – muzik, kinestetik

Bahan bantu belajar -  lagu ’Saya suka hati’, komputer dan pembesar suara



Refleksi
Kekuatan
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kelemahan                                      
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Cadangan penambahbaikan       
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Lirik lagu ‘Saya suka hati’

Bertepuk tangan lala
Bertepuk tangan lala
Bertepuk tangan lala
Saya suka hati

Hentaklah kaki lala
Hentaklah kaki lala
Hentaklah kaki lala
Saya suka hati

Petik jari begini
Petik jari begini
Petik jari begini
Saya suka hati

(ulang semula sekali)

 
Kad perkataan
(bukan ukuran sebenar)

pasu bunga

 


halaman rumah


kolam mandi


bekas makanan

 
LEMBARAN KERJA – PENGAYAAAN
Cari perkataan tersembunyi dalam kotak perkataan bagi melengkapkan frasa di bawah.
1. pencuci            _________________   
5.  salur   _________________    
2. mengelap        _________________
6. _________________     aedes
3. mangkuk         _________________
7. air  ____________________
4. _________________     simbah
8. sampah  _______________

Bulatkan perkataan tersembunyi
b
b
a
r
u
m
p
h
n
y
a
m
u
k
y
e
a
i
r
l
f
t
a
p
u
s
t
e
h
m
r
l
o
s
a
r
i
m
d
f
t
f
m
o
g
y
k
m
c
r
l
a
n
t
a
i
v
a
j
b
s
a
r
a
p
w
c
r
a
x
n
h
k
k
e
a
u
t
a
m
a
n
c
k
o
g
i
l
a
r
w
u
a
v
a
h
o
c
u
v
k
j
g
b
t
a
v
n
d
n
q
r
s
t
w
a
a
f
n
a
h
a
d
i
a
h
a
l
o
k
p
u
y
o
k
x
m
a
d
i
n
x
z
i
f
e
r
s
v
u
s
o
s
u
n
a
t
z
a
l
i
h
e
n
n
s
y
g
k
x
w
p
a
m
c
i
n
t
f
g


No comments:

Post a Comment